معرفی پروفسور احمد کیاست‌پور

احمد کیاست‌پور، 7خردادماه 1312 در اصفهان به دنیا آمد. در دوران کودکی نتوانست برای تحصیل به مدرسه برود و با کمک پدرش، خواندن و نوشتن را آموخت. احمد در سنین نوجوانی به مکتب‌خانه رفت و به تحصیل پرداخت.

او در سال 1334 در رشته فیزیک دانشگاه تهران پذیرفته شد و پس از گذراندن دوره کارشناسی، زیر نظر استادانی همچون دکتر کمال‌الدین جناب، دکتر محمود حسابی و دکتر اصغر آزاد در خرداد ماه 1337 فارغ التحصیل شد.

کیاست‌پور پس از فارغ‌التحصیلی به خاطر همکاری‌های پیشین خود در زمان تحصیل با مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران به استخدام موقت این مرکز درآمد. وی حدود یک سال و نیم در بخش ژئومغناطیس مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران مشغول فعالیت بود.

او در سال 1338 از گروه نجوم و رصدخانه دانشگاه جرج تاون در واشنگتن دی‌سی بورس تحصیلی دریافت کرد. در آن دانشگاه مشغول تحصیل و تحقیق شد و به عنوان دستیار تحقیقاتی پروژه‌های تحقیقاتی ناسا (NASA) و بنیاد ملی علوم (NSF) در زمینه‌های مختلف نجومی همکاری داشت.

احمد کیاست‌پور پس از گذراندن دروس فوق‌لیسانس در آزمون احراز صلاحیت شرکت کرد و به خاطر کسب نمرات بالا و به توصیه استادانش در واشنگتن‌دی‌سی بدون گرفتن مدرک فوق‌لیسانس، به‌طور مستقیم نامزد درجه دکترا شد. وی در طول زندگی خود در آمریکا، به اقداماتی همچون تدریس در دانشگاه، تاسیس رصدخانه و پلانتاریم، همکاری در ایجاد مرکز تحقیقات ستاره‌شناسی و فعالیت‌هایی در جهت ترویج علم دست زد. او در سال 1353 به دعوت ریاست دانشگاه اصفهان به میهن بازگشت و با پایه یک استادی به استخدام این دانشگاه درآمد.

هدف کیاست‌پور همواره ترویج علم نجوم برای همگان بود و باور داشت که همه شهروندان باید از علم بهره‌مند شوند و رشد کنند تا در افراد و جامعه، پویایی و تحرک به وجود بیاید. وی در راستای ترویج علم، اقدامات مؤثر بسیاری داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به نقش پررنگ او در تاسیس مرکز آموزش نجوم ادیب در سال 1374در اصفهان اشاره نمود.

دکتر کیاست‌پور سال‌ها ریاست شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب را برعهده داشت و همواره در راستای برنامه‌های علمی و آموزشی این مجموعه همکاری‌ می‌کرد. سرانجام خورشید زندگی پروفسور احمد کیاست‌پور، در پاییز 1398 در زادگاهش، اصفهان، غروب کرد.


6.0.9.0
گروه دورانV6.0.9.0